• Agnieszka Knapik – Palian

• Być człowiekiem znaczy posiadać kryształową
      moralność, nieograniczoną tolerancyjność,
      do pasji posuniętą pracowitość, dążyć do ciągłego
      uzupełniania swego wykształcenia, pomagać innym…”

Zadania pedagoga szkolnego:

• Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych.
      • Organizowanie i udzielanie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
      • Podejmowanie działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczo – profilaktycznego, o których mowa w odrębnych przepisach, w stosunku do uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli.
      • Wspieranie działań wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli wynikających z programu wychowawczo – profilaktycznego, o których mowa w odrębnych przepisach.
      • Działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna polega na:

• Diagnozowaniu środowiska ucznia.
      • Rozpoznawaniu potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb ucznia.
      • Rozpoznawaniu przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych,
      • Organizowaniu różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
      • Podejmowaniu działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczo – profilaktycznego
      • Prowadzeniu edukacji pro zdrowotnej i promocji zdrowia wśród uczniów, nauczycieli

Zadania pedagoga szkolnego wynikające ze Statutu Szkoły:

• Określanie form i sposobów udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej według potrzeb uczniów.
      • Organizacja nauczania indywidualnego.
      • Działania na rzecz zorganizowanej opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Zadania, o których mowa są realizowane we współpracy z:

• Nauczycielami i innymi pracownikami Szkoły.
      • Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną.
      • Poradniami Specjalistycznymi.
      • Innymi podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

Formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej

• Zajęcia profilaktyczne.
      • Zajęcia wychowawczo-edukacyjne o różnorodnej tematyce.
      • Porady dla uczniów.
      • Porady, konsultacje dla rodziców.
      • Porady i konsultacje dla nauczycieli.
      • Udzielaniu nauczycielom pomocy w dostosowaniu wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych przez nich programów nauczania do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych uczniów.
      • Wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
      • Umożliwianie rozwijania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli.